sgk-tesvik-danismanligi

KOSGEB Hibe ve Proje Danışmanlığı

KOSGEB,3624 sayılı yasa ile kurulan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşudur.
KOSGEB, Türkiye’de bulunan küçük ve orta ölçekli olan işletmelerin, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun bir şekilde gerçekleştirmek ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin de rekabet güçlerini artırmalarına destek olmak amacı ile kurulmuş bir kamu kuruluşudur.

Küçük ve orta ölçekli işletmelere katkı sağlamak amacı ile kurulmuş olan KOSGEB, kurulduğu tarih olan 20 Nisan 1990 tarihinden 2009 yılı Mayıs ayına kadar sadece imalat ve üretim sektörlerine destek sağlar iken 5 Mayıs 2009 tarihi ve 27219 sayıl Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan 5891 sayılı kanun ile birlikte hizmet ve ticaret sektörlerini de kapsamı alanına aldı.
Tamamen ücretsiz olarak faydalanılabilen KOSGEB destek ve hizmetleri aracısız olmak ile birlikte veri tabanına kayıt ve destek programlarına başvuru ve ödeme süreçleri de tamamen çevrimiçi (online) olarak E – Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

KOSGEB Genç Girişimci Destekleri
Genç Girişim Destek Programı destek unsurları aşağıdaki gibidir:
• Uygulamalı girişimcilik eğitimi
• İş planı ödülü
• İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) desteği

KOSGEB Kadın Girişimci Destekleri
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup 18 yaşından büyük olan kadın girişimcilerin KOSGEB Kadın Girişimci Destek Programı’na başvurabilmesi için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:
• Girişimcilik sertifikası almış olmalısınız.
• Daha önce KOSGEB’den herhangi bir hibe almış olmamalısınız.
• Herhangi bir terör örgütü ile bağının olmaması gerekmektedir.
• Okur-yazar olmanız yeterli olup herhangi bir mezuniyet şartı bulunmamaktadır.

Geleneksel Girişimci Destekleri
Geleneksel Girişimci Destek Programı amacı girişimcilerin kurduğu işletmelerin hayatta kalma oranlarının artırılmasına destek sağlamaktır.
Geleneksel Girişimci Destek Programı tamamen geri ödemesiz olarak gerçekleştirilen destek programıdır.
BTM olarak bu yazımızda KOSGEB’den hibe ya da destek almak isteyen girişimci adayları için uygun olan bazı destek programlarından bahsettik. KOSGEB’e başvurur iken iyi bir iş fikri, iyi bir iş planı ve destek programlarını detaylı bir şekilde araştırmış olmak temel gerekliliklerdir. Bunun yanı sıra kendisine ve projesine uygun destek programını seçen girişimciler program başvuru şartlarını kontrol etmeli, bu doğrultuda başvurmalıdır. Bahsettiğimiz destek programlarının yanı sıra daha fazla destek programı için KOSGEB internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.